سیپ ترانک روی سانترال پاناسونیک NS500 و TDA و TDE به چه روشی راه اندازی می شود؟ آموزش روش های راه اندازی خط SIP TRUNK مخابرات روی سانترال پاناسوینک که خطوط 4 رقمی، 5 رقمی و 8 رقمی مخابراتی را شامل می شود در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم. همانطور که میدانید شرکت مخابرات بعد از ارائه خطوط پر ظرفیت دیجیتال که با عنوان خط E1 و ظرفیت تماس 30 کانال در یک لینک شناخته می شدند، ارائه سرویس خطوط پر ظرفیت در بستر شبکه را در دستور کار قرار داد.

خطوط پر ظرفیت تحت شبکه بر اساس پروتکل SIP می باشند و چون به صورت ترانک ارائه می شوند به نام خط سیپ ترانک شناخته می شود. خطوط 4 رقمی و 5 رقمی یک و دو طرفه با عنوان سیپ ترانک و خط 8 رقمی دو طرفه به عنوان Tel30 به مشترکین مخابرات ارائه می شود که از ظرفیت 30 تماس همزمان در حالت پایه شروع می شود.

بسیاری از دفاتر، شرکت ها و سازمان ها یا در گذشته از تجهیزات سانترال پاناسونیک استفاده می کردند و یا به دلیل پایداری و خوشنامی این محصولات علاقه مند به راه اندازی سانترال پاناسونیک در مجموعه خود هستند. در این مطلب تجهیزات و لایسنس های مورد نیاز در صورت لزوم برای راه اندازی خطوط سیپ ترانک روی سانترال های پاناسونیک و روش های ترکیبی راه اندازی حطوط تحت شبکه روی سانترال های انالوگ و دیجیتال پاناسونیک توضیح داده می شود.

 

sip trunk panasonic

 

سیپ ترانک روی سانترال NS500 و NS700

سانترال NS500 پاناسونیک یک سانترال تحت شبکه می باشد و اضافه کردن کارت DSP و لایسنس می تواند به صورت مستقیم با خطوط سیپ ترانک و سیپ فون مخابراتی ارتباط برقرار کند. روی سانترال های تحت شبکه پاناسونیک برای استفاده از تماس های تحت شبکه یک پردازنده سیگنال های دیجیتال نیاز هست که با عنوان کار DSP شناخته می شود.

روی سانترال NS500 سه نوع کارت DSP سری S و M و L با ریسورس های به ترتیب 63، 127 و 254 قابل استفاده می باشد که به ترتیب پارت نامبر های NS5110 و NS5111 و NS5112 نامیده می شود. پس از آن برای هر تعداد تماس همزمان روی ترانک نیاز به تهیه لایسنس می باشد. برای ساده تر شدن موضوع تلاش میکنیم از توضیحات فنی غیر لازم صرف نظر کرده و به شکل ساده تر ملزومات راه اندازی سیپ ترانک روی NS500 را توضیح دهیم. در صورتی که از سانترال NS500 استفاده می کنید برای راه اندازی خط سیپ ترانک به سه تجهیز زیر احتیاج دارید.

 

ns5110 ns5111 ns5112

 

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیپ ترانک روی NS500 و NS700

1. کارت DSP که برای نمونه میتوانید از کارت NS5110 استفاده نمایید.

2. لایسنس SIP Trunk که به ازای هر 4 تماس همزمان مورد نیاز باید یک لایسنس NSM104 تهیه نمایید.

3. استفاده از یک روتر جهت تفکیک ترافیک سیگنالینگ از مدیا که برای نمونه میتوانید از یک روتر میکروتیک استفاده نمایید.

 

البته برای ساده تر شدن موضوع برای عموم خوانندگان راهکار مرسوم و استاندارد توضیح داده شده است لازم به توضیح است که از راهکارهای ترکیبی با دیگر تجهیزات مخابراتی جهت کاهش هزینه ها برای تعداد تماس همزمان بالا استفاده می شود. برای نمونه اتصال خط سیپ ترانک به روتر سیسکو و تبدیل ترانک SIP به خروجی E1 و قرار دادن کارت E1 روی NS500 یک روش برای صرفه جویی در زمان نیاز به تماس همزمان بالا می باشد.

 

سیپ ترانک روی سانترال TDE100 و TDE200 و TDE600

سانترال پاناسونیک سری TDE یک سانترال تحت شبکه می باشد و با اضافه نمودن پردازش گر صوتی می تواند از تماس های تلفنی VOIP پشتیبانی نماید. سیپ ترانک روی سانترال های TDE نیازمند کارت DSP و لایسنس ترانک SIP و یک روتر جهت تفکیک پورت سیگنالیگ و مدیا می باشد.

کارت DSP روی سانترال TDE در دو سری DSP64 و DSP16 ارائه می شود که کارت DSP64 که مشخصه محصول آن TDE0111 می باشد و از ظرفیت اولیه 16 کانال ترانک تحت شبکه که شامل SIP هم می شود و 32 کانال داخلی تحت شبکه پاناسونیک پشتیبانی می کند و با افزایش لایسنس میتوان ظرفیت ترانک یا داخلی آن را افزایش داد. کارت DSP16 که پارت نامبر آن TDE0110 می باشد از ظرفیت اولیه 4 کانال تماس همزمان روی ترانک که شمال پروتکل SIP هم می شود و 8 کانال داخلی تحت شبکه پشتیبانی می نماید و این ظرفیت اولیه با اضافه نمودن لایسنس قابل افزایش می باشد. به زبان ساده برای راه اندازی سیپ ترانک روی سانترال TDE600 یا TDE200 و TDE100 پاناسونیک با فرض نیاز به حداقل ظرفیت ملزومات زیر را نیاز خواهید داشت.

 

tde0110 tde0111

 

تجهیزات مورد نیاز راه اندازی سیپ ترانک روی TDE600 و TDE200 و TDE100

1. کارت DSP که با فرض حداقل ظرفیت می توانید از کار TDE0110 استفاده نمایید.

2. خریداری یک روتر برای پورت NAT کردن ip که برای نمونه یک روتر میکروتیک میتوانید تهیه کنید.

3. اختیاری - در صورت نیاز به افزایش تماس همزمان لایسنس ترانک NCS4104 که 4 تماس همزمان به ظرفیت قبل اضافه می نماید.

 

سانترال های سری TDE با توجه به ظرفیت قابل ملاحظه داخلی و شهری که دارند و همچنین کیفیت و طول عمر بالا مورد اقبال شرکت های بزرگ و کارخانه و مجموعه های صنعتی می باشند و طبیعتا برای ارتباط بین این مراکز با یکدیگر و یا استفاده از تلفن ها در فواصل دور قابلیت تحت شبکه از الزامات این محصول پاناسونیک می باشد. همانطور که توضیح داده شد با اضافه کردن کارت TDE0110 چهار تماس همزمان اولیه و TDA0111 شانزده تماس همزان اولیه روی این مرکز تلفن قابل استفاده می باشد و در صورت نیاز با خرید لایسنس ترانک می توانید این ظرفیت را برای هر یک از کارت های مذکور افزایش دهید.

همانطور که در بخش قبل اشاره شد راهکارهای ترکیبی نیز بر روی سانترال TDE قابل استفاده می باشد و البته این راهکار بیشتر برای مشتریانی که تماس هزمان بالا دارند توجیه پذیر می باشد. دلیل عمده این مساله افزایش تعداد لایسنس ها و به دنبال آن بالا رفتن قیمت راه اندازی سیپ ترانک می باشد. در برخی مواقع هم نیازهای جانبی نظیر نیاز به ضبط مکالمات خط سیپ ترانک دلیلی برای استفاده از راهکارهای جایگزین می شود. با توجه به نیازی که دارید با مشاوره تلفنی با کارشناسان ما بهترین راهکار از نظر فنی و هزینه را برای سازمان خود انتخاب نمایید.

 

سیپ ترانک روی سانترال TDA100 و TDA100D و TDA200 و TDA600

سانترال های پاناسونیک سری TDA سانترال های دیجیتال می باشند و از قابلیت های تحت شبکه به صورت مستقیم پشتیبانی نمی کنند به همین جهت برای ارتباط این سانترال ها با خطوط سیپ ترانک باید از راهکارهای ترانک واسط استفاده کرد.

راهکارهای واسط میتواند به روش های مختلفی نظیر استفاده از روتر سیسکو یا دیگر گیتوی های E1 به عنوان گیتوی VOIP باشد که از طریق ترانک SIP خط 4 یا 5 رقمی تحت شبکه یا تل سی دریافت می شود و تماس ها از طریق لینک E1 به سانترال TDA منتقل می شود در ادامه این راهکارها را بررسی میکنیم.

 

gateway e1

 

گیتوی E1 یا روتر سیسکو و ارتباط با سانترال TDA

در این راهکار از گیتوی های E1 یا روتر سیسکو با متعلقات E1 به عنوان گیتوی VOIP استفاده میشود و خط سیپ ترانک یا تل سی مخابراتی ابتدا به گیتوی متصل می شود و سپس از طریق پورت یا ماژول E1 به کارت TDA0290 روی سانترال منتقل می شود و با برقراری این لینک E1 ارتباط ترانک سیپ مخابراتی با مسیر دهی به سمت لینک E1 مرتبط با سانترال پاناسونیک تماس ها را به سمت سانترال و یا بالعکس منتقل می نماید. با توجه به افزایش قیمت بسیار زیاد گیتوی های E1 که دارای کیفیت مناسب می باشند تقریبا استفاده از این گیتوی ها خیلی توجیه اقتصادی ندارد و از طرفی پایداری روتر سیسکو و همچنین قیمت بسیار مناسب این روتر را به گزینه مناسبی برای جایگزینی گیتوی و کارت E1 تبدیل کرده است.

در این سولوشن عمدتا روتر سیسکو 2811 با استفاده از PVDM2-64 که ظرفیت پردازش 64 کانال صوتی را دارد و استفاده از ماژول E1 سیسکو مدل Vwic2-2mft که ظرفیت دو پورت E1 یعنی 60 کانال تماس همزمان را دارد جهت ارتباط سیپ ترانک مخابرات با سانترال TDA استفاده می شود. از مزیت های این روش میتوان به پایداری بسیار بالا و مقرون به صرفه بودن این روش اشاره کرد.

 

سرور VOIP و ارتباط با سانترال TDA

در صورتی که علاقه مند به استفاده از امکانات متعدد سرور VOIP کد باز باشید راهکار دیگر اتصال سیپ ترانک به مراکز تلفن پشتیبانی کننده از SIP و بعد ارتباط با پروتکل H323 با کارت IPGW پاناسونیک مدل TDA0484 برای 4 کانال همزمان و یا TDA0490 برای 16 تماس همزمان می باشد و یا استفاده از گیتوی E1 و ارتباط با کارت PRI پاناسونیک TDA0290 که از طریق لینک E1 امکان هدایت تماس ها به سمت سانترال TDA را فراهم می نماید.

در این روش ها مزیت هایی نظیر بهره مندی از قابلیت های مراکز تلفن کد باز نظیر ضبط مکالمات، تلفن گویا و غیره برای کارفرما انگیزه مضاعفی را به همراه دارد ولی طبیعتا نیاز به یک ماشین مجازی و یا یک سرور لوکال برای هندلینگ تماس و  پیاده سازی سرور VOIP می باشد. نرم افزار سرور VOIP ایزابل و دیگر نرم افزارهای مبتنی بر استریسک گزینه بسیار مناسبی برای این روش ارتباطی می باشند در صورتی که علاقه مند به استفاده از راهکار سرور VOIP باشید.

 

مرکز تلفن IP و ارتباط با سانترال TDA

روش دیگر در همین راهکار به جای استفاده از سرور VOIP بهره مندی از IPPBX های استند الون نظیر مرکز تلفن گرند استرم، سنگوما، یستار، زیکو و یا مرکز تلفن اپن وکس برای این منظور می باشد که روی مرکز تلفن IP خط سیپ ترانک یا تل سی فعال می شود و از طریق لینک E1 به سانترال TDA منتقل می شود.

 

سیپ ترانک روی سانترال HTS32 و HTS824

در سانترال HTS پاناسونیک به صورت پیش فرض قابلیت دو پروفایل یا اکانت برای سیپ ترانک یا سیپ فون در نظر گرفته شده است و به صورت مستقیم میتوان خطوط sip trunk را روی این سانترال بدون نیاز به تهیه تجهیزات اضافی مثل کارت یا لایسنس راه اندازی نمود.

سیپ ترانک hts

نکته قابل توجه برای راه اندازی خطوط تحت شبکه روی سانترال HTS32 بحث ظرفیت نهایی این دستگاه می باشد. ظرفیت نهایی سانترال پاناسونیک HTS برای ترانک شهری اعم از آنالوگ یا تحت شبکه 8 کانال می باشد پس اگر به فرض 4 خط شهری معمولی داشته باشیم تنها 4 کانال بری خطوط تحت شبکه قبل استفاده می باشد. البته یک موضوع مهم کدک مورد استفاده می باشد اگر کدکی که استفاده می کنیم G711 باشد ظرفیت کل 8 کانال هست ولی اگر از G729 استفاده شود ظرفیت نهایی ترانک HTS شش کانال می باشد.

با توضیحات ارائه شده مشخص می شود که اگر از سانترال HTS32 استفاده می کنیم باید در نظر داشته باشیم که مجموع نهایی ترانک 8 کانال می تواند باشد و به میزانی که برای خطوط آنالوگ استفاده شود از ظرفیت نهایی کاشته می شود. سانترال HTS از نظر ظرفیت اولیه نسبت به سانترال NS500 برتری دارد ولی از نظر قابلیت ارتقا محدود می باشد و امکان افزایش ظرفیت ترانک تحت شبکه با لایسنس را ندارد.

 

سیپ ترانک روی سانترال TES824 و TEM824

همانطور که میدانیم سانترال های سری TES و TEM سانترال هایبرید هستند و امکان ارتباط خطوط پر ظرفیت دیجیتال E1 و یا خطوط تح شبکه سیپ ترانک را ندارند به همین جهت قابلیت اتصال مستقیم سانترال TES824 به خطوط تحت شبکه ممکن نمی باشد. اما بسیاری از دفاتر و شرکت های کوچک از جهت تبلیغاتی علاقه مند به تهیه خطوط 5 رقمی می باشند و از سانترال 824 برای مجموعه خود استفاده می کنند و روی خط 5 رقمی بیش از چند تماس همزمان نیاز ندارند و علاقه مند به حفظ سیستم فعلی و راه اندازی خط 4 یا 5 رقمی با کمترین هزینه می باشند.

sip trunk tes824

راهکار ارائه شده کیمیا ارتباط برای این مشترکین استفاده از گیتوی VOIP جهت اتصال خط سیپ ترانک می باشد که خط 4 رقمی یا 5 رقمی یا خط تل سی را تبدیل به خروجی آنالوگ می کند و از این طریق به عنوان ورودی خظ شهری آنالوگ به CO سانترال متصل می شود. گیتوی های FXS که دارای پورت های محدود 1 و 2 و 4 یا 8 پورت می باشند نظیر گیتوی گرند استریم و یا گیتوی نیوراک گزینه مناسبی برای مجموعه هایی با این نیاز می باشند. با حفظ سیستم فعلی امکان بهره مندی از خطوط 5 رقمی و 4 رقمی با کمترین هزینه میسر می شود.

 

بستر ارتباطی خطوط سیپ ترانک

بستر ارتباطی خطوط سیپ ترانک از مرکز مخابرات تا مشترک میتواند به سه صورت زوج سیم مسی با مودم سیپ ترانک G.SHDSL.BIS و یا خط مسی روی بستر VDSL و یا فیبر نوری باشد. هر یک از این روش ها امکان یک لینک ارتباطی بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده را فراهم می کند که متناسب با نوع نیاز مشترک می تواند 30، 60، 120 کانال و یا تعداد بیشتری تماس همزمان را در قالب یک سر شماره در اختیار مشترک قرار دهد.

خواندن 1526 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، پلاک 22 (مجتمع میلاد)، ورودی 1، واحد 16

تلفن : 02122446068 خط ویژه

موبایل : 09022446068 

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22451821
بالا