آموزش نصب و راه اندازی سیپ ترانک SIP TRUNK روی الستیکس و ایزابل را در این مطلب دنبال کنید. جهت تنظیمات سیپ ترانک باید IP های WAN و SBC را از مخابرات دریافت کرده باشید. در ابتدا توضیحی در مورد فرایند ارتباطی مشترک تا مخابرات توضیحاتی ارائه می شود و سپس تنظیمات مربوط به شبکه و ترانک SIP روی سرور طرح می گردد.

ارتباط بین مشترک تا مخابرات عموما به صورت زوج سیم مسی و فیبر (FTTH) می باشد. زوج سیم مسی به دو صورت VDSL (برخی مراکز تجاری) یا G.SHDSL.bis می باشد. این ارتباط شبکه ای از طریق مودم در محل مشترک تا مخابرات برقرار می شود. تنظیمات مودم ها عموما به صورت Bridge می باشد و تنها یک ارتباط لایه دو بین دو نقطه برقرار می شود.

در صورتی که LED مربوط به لینک DSL که روی مودم های گوناگون با عبارات متفاوتی می باشد ثابت باشد ارتباط پسیو بین دو نقطه وصل می باشد ولی در صورتی که نمایشگر وضعیت DSL خاموش یا در حالت چشمک زن باشد یعنی ارتباط برقرار نیست و طبیعتا تا رفع مشکل نمی توان اقدامات بعدی برای تنظیمات کارت شبکه و ترانک را انجام داد.

مودم سیپ ترانک

تنظیمات کارت شبکه سرور

مخابرات یک رنج ip با subnet mask شماره 30 به عنوان آدرس شبکه در اختیار مشترک قرار می دهد. دو آدرس ip کارت شبکه و گیتوی از طریق این آدرس شبکه قابل محاسبه می باشد. به طور مثال از آدرس آی پی 10.198.6.5/32 دو آی پی 10.198.6.6 برای گیتوی و آی پی 10.198.6.7 برای لن سرور استخراج می شود. باید روی سرور voip خود که نرم افزار ایزابل، الستیکس و یا freepbx و ... می باشد دو کارت شبکه در نظر بگیرید. که یکی از کارت های شبکه برای شبکه داخلی و دیگری برای ارتباط با سیپ ترانک مخابراتی در نظر گرفته شده است. روی کارت شبکه ای که برای سیپ ترانک در نظر گرفته ایم آدرس LAN و Gateway را بر اساس آدرس IP که مخابرات داده است و در قبل توضیح داده شد تنظیم می کنیم.

تنظیمات شبکه سیپ ترانک

حال برای بررسی درستی تنظیمات و صحت ارتباط با مخابرات باید بتوانیم IP گیتوی مخابرات را از محیط شل لینوکس ping کنیم در صورتی که ارتباط به درستی برقرار باشد پینگ گیتوی مخابرات و IP SBC برقرار خواهد بود.

تنظیمات ترانک SIP روی سرور ویپ ایزابل، الستیکس یا FreePBX

جهت برقرار ارتباط با SBC مخابرات باید یک ترانک SIP روی مرکز تلفن بسازیم. برای این منظور از منوی PBX وارد بخش ترانک شده و با گزینه Add SIP Trunk یک ترانک SIP ایجاد می کنیم و نام دلخواه برای ان را در بخش Trunk Name درج می کنیم و در قسمت Peer Details تنظیمات زیر را قرا می دهیم. این تنظیمات ارتباط ما با SBC مخابرات را بقرار خواهد کرد.

host=SBC-IP
type=friend
context=from-trunk
port=5060
qualify=yes

اگر ارتباط شبکه ای برقرار باشد و تنظیمات ترانک به درستی انجام شده باشد، ارتباط با مخابرات برقرار می شود. برای مشاهده وضعیت ترانک در محیط استریسک می توانید با دستور SIP show peers وضعیت ترانک را مشاهده نمایید. اگر از الستیسک یا ایزابل استفاده میکنید در بخش PBX در تب Tools در قسمت Asterisk CLI میتوانید این دستور را وارد نمایید.

سیپ ترانک ایزابل

مسیر دهی تماس ورودی و خروجی

بعد از تنظیمات ترانک حالا کافی است در بخش Inbound Route یک مسیر تماس ورودی با مقصد یک داخلی یا IVR ایجاد کنید تا زنگ خور خط سیپ ترانک را به سمت آن هدایت کنید و بتوانید پاسخگویی تماس های ورودی را از طریق آن انجام دهید.

اگر خط سیپ ترانک شما یک خط دو طرفه می باشد و امکان تماس خروجی رو از روی آن دارید باید یک مسیر تماس خروجی در Outbound Route به مقصد ترانک ایجاد کنید تا کاربران با استفاده از الگوی تماسی که در نظر گرفته اید بتوانند با خارج از شرکت تماس تلفنی برقرار کنند.

خواندن 11305 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، پلاک 22 (مجتمع میلاد)، ورودی 1، واحد 16

تلفن : 02122446068 خط ویژه

موبایل : 09022446068 

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22451821
بالا