آموزش سیم کشی تلفن و نحوه اتصال سیم تلفن به پریز سوکتی با بررسی انواع تلفن ها از نظر سیم بندی پریز تلفن موضوعی هست که در این مقاله بررسی خواهیم کرد. پریز های تلفن سوکتی دارای 4 رشته سیم یا اصطلاحا دو زوج سیم هستند که از سوکت مادگی بیرون آمده و روی پایه پریز تلفن زیر پیچ ها مهار شده اند. حال سوال اینجاست برای اتصال یک خط تلفن شهری یا داخلی سانترال چگونه باید این سیم ها را در پریز تلفن ببندیم. برای پاسخ این سوال با ما همراه شوید.

خطوط شهری و خطوط تلفن داخلی سانترال معمولی دارای یک زوج سیم برای انتقال بوق می باشند و همیشه این دو رشته سیم روی دو سیم مرکز پریز تلفن سوکتی بسته می شوند. تلفن های داخلی دیجیتال هم به همین نحو می باشند و تنها از یک زوج سیم برای انتقال بوق و دیتا استفاده می کنند که این گوشی ها هم روی زوج سیم مرکزی پریز تلفن بسته می شوند.

نحوه اتصال سیم های تلفن به پریز سوکتی

در تصویر بالا یک پریز تلفن سوکتی را مشاهده می کنید که دارای چهار رشته سیم یا دو زوج سیم می باشد. پریز های تلفن قدیمی تنها یک زوج سیم به آن ها متصل می شد که این زوج سیم همان زوج سیم میانی پریز تلفن سوکتی می باشد. بر اساس استفاده از گوشی تلفن و دستگاه سانترال نحوه سیم بندی پریز تلفن متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر کدام از این حالات می پردازیم.

سیم بندی خط تلفن ثابت و داخلی آنالوگ سانترال

همانطور که در تصویر ملاحضه می کنید زوج سیم های میانی پریز سوکتی که عمدتا به رنگ قرمز و سبز می باشند و در پریز های ماژولار تلفن با شماره 2 و 3 نام گرفته اند برای انتقال بوق تلفن استفاده می شوند. سیم های خط شهری تلفن ثابت و داخلی معمولی (آنالوگ) سانترال مانند تلفن های KX-TS500 و KX-T7703 و غیره به این شکل سیم بندی روی پریز تلفن برای آن ها انجام می شود. با اتصال سیم تلفن آمده از مخابرات یا دستگاه سانترال به دو رشته سیم میانی پریز و اتصال آن با دو پین میانی گوشی تلفن از طریق سیم گوشی، ارتباط برقرار می شود.

سیم بندی تلفن سانترال هایبرید

برای سیم بندی داخلی هایبرید سانترال غیر از زوج سیم بوق که وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارد زوج سیم دیتا نیز باری انتقال سیگنال های دیتا مانند وضعیت نمایش خطوط شهری روی کلید DSS یا قابلیت BLF کلید های کناری مورد استفاده قرار می گیرد. با این شرایط نحوه سیم بندی تلفن KX-T7730 به پریز سوکتی تلفن به این شکل می باشد که زوج سیم میانی انتقال یافته از جک داخلی دستگاه سانترال به دو پین 2 و 3 (قرمز و سبز) و دو سیم کناری جک داخلی سانترال به دو پین 1 و 4 (زرد و مشکی) بسته می شوند. با انجام این کار و این روش سیم بندی تلفن 7730 به عنوان داخلی سانترال فعال می گردد و قابلیت های اپراتوری و برنامه ریزی را نیز با آن می توان انجام داد.

سیم بندی تلفن سانترال دیجیتال

تلفن های دیجیتال هم مانند تلفن های هایبرید بوق و دیتا دارند ولی تفاوت آن ها با تلفن های هایبرید ماهیت دیجیتال این داخلی های سانترال می باشد. به همین جهت انتقال دیتا و بوق برای داخلی های دیجیتال تنها روی یک زوج سیم تلفن انجام می شود. سیم بندی داخلی دیجیتال دستگاه سانترال مانند تلفن ثابت و داخلی آنالوگ می باشد و زوج سیم آمده از دستگاه سانترال روی دو پین 2 و 3 (قرمز و سبز) پریز تلفن بسته می شود. سیم بندی داخلی های دیجیتال مانند KX-T7665 و KX-T333 و غیره برای اتصال به دستگاه سانترال به این شکل انجام می پذیرد.


خواندن 24219 دفعه

HEADER 

#
elyar 06 تیر 1395
سلام
ببخشید برای اتصال خط اینترنت به مودم و استفاده از سیم تلفن دارای سوکت معمولی 4 پین آیا 2 سیم و یا 4 سیم بودن کابل تفاوتی در قضیه داره؟
ممنونم
#
کیمیا ارتباط 06 تیر 1395
سلام
خیر یک زوج سیم شامل دو رشته سیم برای اتصال به اسپیلتر یا مودم به صورت مستقیم کفایت می کند.
#
محمد 30 مهر 1395
سلام
ببخشید پریز سوکتی تلفن خانه ما 4پین هستش اما مابقی سوکت سیمامون 2پین هستش این قضیه میتونه باعث بشه که سرعت اینترنت کم بشه؟
با تشکر منتظر جواب شما هستم
#
کیمیا ارتباط 30 مهر 1395
سلام
خیر ارتباطی نداره. تلفن های معمولی که در خانه استفاده می شوند و مودم اینترنت تنها از دو پین وسطی پریز تلفن استفاده می کنند. نویز موجود بر روی خطوط و سرویس دهند شما می توانند از عوامل کاهش سرعت اینترنت نسبت به سرعت سرویس برای شما باشد
#
حسین 06 آبان 1395
با سلام.
سانترال 824 tes چند تلفن T7730 و چند تلفن معمولی ساپورت میکنه و تنظیم هر داخلی برای این تلفن ها چگونه انجام میشه ؟یعنی چطوری میشه هر داخلی دلخواهی رو تنظیم کرد که با مدیریتی کار کنه و دیگران با معمولی؟
#
کیمیا ارتباط 08 آبان 1395
سلام
ظرفیت اولیه 8 داخلی می باشد و تفاوتی بین داخلی ها نیست. داخلی هایی که میخواهید گوشی مدیریتی متصل نمایید دو زوج سیم و داخلی های دیگر را یک زوج سیم در نظر بگیرید.
#
مرتضی 11 آبان 1395
با سلام
من یک سیستم سانترال راه اندازی کردم مشکلی که داره اینکه با کلید 9 داخلی های که با یک سیم تک زوج به سانترال وصل هستند خط شهری رو آزاد نمی کنه و داخلی هایی که با سیم 2 زوج وصل هستش با کلید 9 آزاد می کنه
#
کیمیا ارتباط 12 آبان 1395
سلام
آزاد کردن خط ارتباطی به نوع داخلی ندارد باید در تنظیمات برنامه دستگاه دسترسی را برای داخلی های مورد نظر فعال کنید.
#
ابوالفضل 05 آذر 1395
سلام در مجتمع آپارتمانی چگونه سیم تلفن واحد را وصل کنیم
#
كيميا ارتباط 06 آذر 1395
سلام
ابتدا بايد كابل واحد خود را در ورودي ساختمان پيدا كنيد، براي اين كار مي تونيد از اهم متر در حالت اتصال كوتاه استفاده كنيد. بعد زوج سيم مخابرات را به كابل واحد خود متصل كنيد.
#
سجاد 13 آذر 1395
سلام ببخشید سیمی ک از مخابرات برا ما کشیدن سه تا مشکی چسبیده به همه الان من نمیدونم سیم تلفونو چطورب بهش وصل کنم ک نتم کار کنه یا مثلا اگه بخام مودمو سر خط تست کنم نمیدونم سیمارو چطور ل اون سه تا سیم مشکی وصل کنم لطفا کمکم کنین
#
کیمیا ارتباط 14 آذر 1395
سلام
هر خط تلفن دارای یک زوج سیم هست شما باید زوج سیم مربوط به خط خود را بیابید. حالا ممکن هست رنگ بندی در یک ساختمان رعات نشده باشد ولی حتما هز خط تلفن از دو رشته سیم تشکیل شده است که در صورتی که وصل باشد با اتصال تلفن وصل شود.
#
وحید 13 آذر 1395
سلام
آیا امکان یک خط شهری و یک خط داخلی به یک گوشی تلفن به صورت همزمان وجود دارد و اگر دارد چطوری؟ (دستگاه فکس برادر مدل 1020e)
#
کیمیا ارتباط 14 آذر 1395
سلام
اگر گوشی تلفن دو خط داشته باشید و داخلی سانترال هم آنالوگ باشد بله می توانید.
#
مجتبی زارعی 23 آذر 1395
سلام...ممنونم اگه جواب بدین....برق ما همراه تلفن سیم کشی شده بود و برق جریان کشیده بود سیم تلفن سوخته بود.ما از نوع تلفن سیم کشی کردیم که فقط از تو تا سیم استفاده کردیم از اون چهارتا.الان نتمون ضعیف شده سرویس دهنده میگه از سیمکشیتونه به نظر شما چی شده....ایا سیم ها با رنگهای متفاوت در سرعت نت اثر دارن؟
#
کیمیا ارتباط 24 آذر 1395
سلام
قسمت اول سوالتون رو متوجه نشدم
در مورد قسمت آخر سوالتون خیر رنگ بندی تاثیری نداره مهم هست که جای دیگه از این سیم استفاده نشده باشه.
#
سجاد 10 دی 1395
سلام
تلفن ما بعد از نقاشی ساختمان قطع شده تلفن تا ساختمان آمده اما با شماره گیری تلفن بوق نداره با اتصال یکی از سیمها به دست و ایستادن روی کف سنگ اتاق تلفن زنگ میخوره لطفا راهنمایی کنید مرسی
#
کیمیا ارتباط 18 دی 1395
سلام
شما باید از کابل ورودی تا پریز تلفن را با اهم متر بیزر بگیرید و از اتصال کوتاه در مسیر یا انتخاب زوج مناسب اطمینان حاصل کنید.
#
محمد 14 دی 1395
سلام
توی اپارتمان مخابرات برام ی خط از بیرون گرفته که 3تا سیم داره(سفید سبز و قهوه ای مایل به قرمز)
و کابل کشی ساختمان هم سه سیم هست(سفید و آبی و سبز)
میشه بگید کدوما رو باید به هم وصصل کنم؟ طرف از مخابرات میگه 20 تومن بده انجام میدم. تاز 200 تومن دادم خط گرفتم:(
#
کیمیا ارتباط 18 دی 1395
سلام
به سوالات کاربرانی که از آدرس ایمیل نا معتبر استفاده میکنند پاسخ داده نمی شود
#
رسول 29 دی 1395
سلام من میخواستم سیم کشی تلفن که میخوام سانترال بشه برای دفتر انجام بدم ایا باید تمام خط پریزها به داخل باکس تقسیم برن یا مثل حالت نرمال خانگی پریز ب پریز ارتباطی بگیرم
#
کیمیا ارتباط 01 بهمن 1395
سلام
باید در هر قسمتی که میخواهید یک داخلی سانترال قرار بگیرد بسته به نوع داخلی که گوشی معمولی یا هایبرید می باشد یک یا دو زوج تا دستگاه سانترال بکشید.
#
رحیمی 27 بهمن 1395
با سلام ودعای خیر.آِیا سوکت زدن سیمهای تلفن فرقی ندارد؟یعنی روش چیدمان رنگها در دوسر سیم تفاوت ندارد؟یا باید آنها به ترتیب خاصی چید / دوما سیم سوکت اسگلیتر به مودم باید چند رشته باشد؟
#
کیمیا ارتباط 27 بهمن 1395
سلام
برای خط تلفن منزل تفاوتی ندارد.
دو رشته یعنی یک زوج
#
رحیمی 27 بهمن 1395
با سلام وخته نباشید. در منزل من دوخط تلفن است ومن میخواهم که تمام پریز های منزل همان دوخط را داشته باشم وبا توحه به مطالب گفته شده یعنی سیم قرمز وسبز زرد ومشکی از طرف دیگر الآن سیمهای حدید نصب شده در ساختمان در هر سیم دو زوح دو سفید ویک قرمز ویک آبی وحود دارد .این دو خظ تلفن چگونه به اینه وصل میشود با توجه باینکه در هر قوطی دو رشته سیم که هر کدام دو زوج سفید وقرمز وآبی وجود دارد متشکرم
#
aidink62 28 بهمن 1395
سلام ، ما برای دفتر کارمون تلفن سانترال نصب کردیم ولی وقتی با تلفن تماس گرفته می شه ، مودم قطع می شه
#
کیمیا ارتباط 29 بهمن 1395
سلام
باید سر راه مودم اسپیلتر قرار دهید و خروجی لاین را به co سانترال و خروجی مودم را به مودم وصل کنید.
#
حامد 29 بهمن 1395
سلام من ميخوام تلفن خانه كه در حاله رو به اتاق منتقل كنم و adsl هم به تلفن وصل هست اما وقتي تلفن رو ميارم تو اتاق و وصل ميكنم بوق نميزنه همه ي سيم هارم درست وصل كردم مشكل از كجاست؟
#
کیمیا ارتباط 30 بهمن 1395
سلام
باید پریز ها رو باز کنید ببینید از پریز حال به پریز اتاق خواب سیم کشی شده و اتصالات درست هست یا خیر
#
اميد 30 بهمن 1395
با سلام
پشت پريز تلفن من يك كايل پنج سيمه به رنگهاي سبز، آبي كمرنگ، قرمز، صورتي و قهوه اي اومده ولي فقط دو رنگ سبز و ابي كمرنگ به پريز وصل شده و تلفن وصله
ولي چراغ ديتا روي مودم adsl كلا خاموشه، ايا همون دو تا سيم براي انتقال ديتا و بوق تلفن كافيه؟
اگر نه كدوم جفت سيمها بايد به سوكت وصل بشن؟
#
کیمیا ارتباط 01 اسفند 1395
سلام
سیمی که از ورودی ساختمان تا پریز آمده و خط تلفن روی آن می باشد باید به ورودی اسپلیتر وصل شود و خروجی لاین اسپلیتر به گوشی تلفن و خروجی دیتا به مودم متصل شود.
خط تلفن یک زوج یعنی دو رشته سیم می باشد
#
کاظم 04 اسفند 1395
سلام، با اتصال دورشته سیم ورودی تلفن دم در ساختمان به دوشاخه گوشی بوق وجود دارد، اما به محض اتصال دو رشته سیم داخلی ساختمان به سیم های ورودی نه تنها در پریزهای داخلی بلکه حتی در همان دم در ورودی نیز بوق وجود ندارد. لطفاً راهنمایی فرمایید.
#
کیمیا ارتباط 08 اسفند 1395
سلام
این به این معنی هست که شما از درب ساختمان تا پریز های تلفن در یکجا اتصال کوتاه دارید یعنی سیم ها به هم متصل شده اند. سه راهکار دارید یا از زوج های دیگر استفاده کنید یا محل مشکل را پیدا کنید یا سیم داخلی را عوض کنید.
#
فرامرزی 08 اسفند 1395
سلام وعرض ادب.
ما سه تا خط داریم که به تلفن از طریق سانترال وصل شده .خط اولمون از پایین وقتی باهاش تماس میگیرند چراغ روشن میشه ولی بوق نمیخوره .یعنی اگه کنار تلفن باشیم متوجه میشیم که زنگ داره میخوره وگرنه نمیفهمیم.کسی هم که سانترالو برامون راه اندازی کرد تلفنش خاموشه .ممنون میشم راهنمایی کنید که چه کدی رو باید روی تلفن اجرا کنم و چطور.
و یه راهنمایی دیگه هم می خواستم اینکه در یکی از اتاق ها یه خط داخلی وصل کردیم .میخوایم همون داخلی به دو تا گوشی داخل همون اتاق وصل باشه در دو طرف اتاق.چطور کابل ها رو تشخیص بدم ؟
#
کیمیا ارتباط 08 اسفند 1395
سلام
با کد 408 میتوانید جک داخلی های مورد نظر را برای زنگ خور هر خط شهری فعال نمایید.
از داخلی وصل شده
#
رضا 19 اسفند 1395
سلام،خسته نباشید,دفتر معاونت ما دو شماره از دستگاه سانترال بایک سیم تک زوج امده به یک گوشی،اگه کسی زنگ بزنه منشی وصل می‌کنه به تلفن مدیر،چند روزیه که شماره ها که از دستگاه به پریز اومده قطع و وصل میشه،علتش چیه؟ممنون
#
کیمیا ارتباط 22 اسفند 1395
سلام
مسیر سیم را از گوشی تا سانترال و خود گوشی ها و پورت داخلی را هر کدام با یک مورد سالم تستس کنید
#
منصور 20 اسفند 1395
روی صفحه تلفن مدام نوشته میشود که سیم تلفن را بررسی کنید ولی از انطرف اینترنت هیچ مشکلی ندارد. مشکل از کجاست؟
#
کیمیا ارتباط 22 اسفند 1395
احتمالا مشکل از اسپلیتر شما هست با یک اسپلیتر دیگر تست کنید
#
علی 27 اسفند 1395
سلام و عرض ادب
جناب سیم ورودی تک زوج و دستگاه کارتخوان دو زوج
در حالت معمول میگه ارتباط قطع
وقتی سیم های پریز رو جفت میکنم
پوز کار میکنه ولی خط اشغال میزنه
#
کیمیا ارتباط 27 اسفند 1395
سلام
چه برای تلفن و چه برای پوز یک زوج سیم که وسط قرار می گیرد کافی می باشد. قطع بودن تلفن در زمان کارکرد پوز و یا بالعکس طبیعی میباشد.
#
مهران 28 اسفند 1395
سلام برای وصل کردن سیم جنگی تلفن به سیم داخلی ۴تا سیم اومده ولی وقتی وصل کردم بوصل کردم بوق تلفن نیومد اشکال از کجا میتونه باشه
#
کیمیا ارتباط 29 اسفند 1395
سلام
ابتدا درب ورودی ساختمان چک کنید که خط فعال باشد. بعد رنگ بندی سیم را از درب ورودی تا داخلی واحد چک کنید که یکی باشد وصل خواهد شد.

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

شرکت کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، مجتمع میلاد، ساختمان 3، واحد 13

تلفن :  22446068-021 خط ویژه

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

همراه : 09022446068

بالا