آموزش سیم کشی تلفن و نحوه اتصال سیم تلفن به پریز سوکتی با بررسی انواع تلفن ها از نظر سیم بندی پریز تلفن موضوعی هست که در این مقاله بررسی خواهیم کرد. پریز های تلفن سوکتی دارای 4 رشته سیم یا اصطلاحا دو زوج سیم هستند که از سوکت مادگی بیرون آمده و روی پایه پریز تلفن زیر پیچ ها مهار شده اند. حال سوال اینجاست برای اتصال یک خط تلفن شهری یا داخلی سانترال چگونه باید این سیم ها را در پریز تلفن ببندیم. برای پاسخ این سوال با ما همراه شوید.

خطوط شهری و خطوط تلفن داخلی سانترال معمولی دارای یک زوج سیم برای انتقال بوق می باشند و همیشه این دو رشته سیم روی دو سیم مرکز پریز تلفن سوکتی بسته می شوند. تلفن های داخلی دیجیتال هم به همین نحو می باشند و تنها از یک زوج سیم برای انتقال بوق و دیتا استفاده می کنند که این گوشی ها هم روی زوج سیم مرکزی پریز تلفن بسته می شوند.

نحوه اتصال سیم های تلفن به پریز سوکتی

در تصویر بالا یک پریز تلفن سوکتی را مشاهده می کنید که دارای چهار رشته سیم یا دو زوج سیم می باشد. پریز های تلفن قدیمی تنها یک زوج سیم به آن ها متصل می شد که این زوج سیم همان زوج سیم میانی پریز تلفن سوکتی می باشد. بر اساس استفاده از گوشی تلفن و دستگاه سانترال نحوه سیم بندی پریز تلفن متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر کدام از این حالات می پردازیم.

سیم بندی خط تلفن ثابت و داخلی آنالوگ سانترال

همانطور که در تصویر ملاحضه می کنید زوج سیم های میانی پریز سوکتی که عمدتا به رنگ قرمز و سبز می باشند و در پریز های ماژولار تلفن با شماره 2 و 3 نام گرفته اند برای انتقال بوق تلفن استفاده می شوند. سیم های خط شهری تلفن ثابت و داخلی معمولی (آنالوگ) سانترال مانند تلفن های KX-TS500 و KX-T7703 و غیره به این شکل سیم بندی روی پریز تلفن برای آن ها انجام می شود. با اتصال سیم تلفن آمده از مخابرات یا دستگاه سانترال به دو رشته سیم میانی پریز و اتصال آن با دو پین میانی گوشی تلفن از طریق سیم گوشی، ارتباط برقرار می شود.

سیم بندی تلفن سانترال هایبرید

برای سیم بندی داخلی هایبرید سانترال غیر از زوج سیم بوق که وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارد زوج سیم دیتا نیز باری انتقال سیگنال های دیتا مانند وضعیت نمایش خطوط شهری روی کلید DSS یا قابلیت BLF کلید های کناری مورد استفاده قرار می گیرد. با این شرایط نحوه سیم بندی تلفن KX-T7730 به پریز سوکتی تلفن به این شکل می باشد که زوج سیم میانی انتقال یافته از جک داخلی دستگاه سانترال به دو پین 2 و 3 (قرمز و سبز) و دو سیم کناری جک داخلی سانترال به دو پین 1 و 4 (زرد و مشکی) بسته می شوند. با انجام این کار و این روش سیم بندی تلفن 7730 به عنوان داخلی سانترال فعال می گردد و قابلیت های اپراتوری و برنامه ریزی را نیز با آن می توان انجام داد.

سیم بندی تلفن سانترال دیجیتال

تلفن های دیجیتال هم مانند تلفن های هایبرید بوق و دیتا دارند ولی تفاوت آن ها با تلفن های هایبرید ماهیت دیجیتال این داخلی های سانترال می باشد. به همین جهت انتقال دیتا و بوق برای داخلی های دیجیتال تنها روی یک زوج سیم تلفن انجام می شود. سیم بندی داخلی دیجیتال دستگاه سانترال مانند تلفن ثابت و داخلی آنالوگ می باشد و زوج سیم آمده از دستگاه سانترال روی دو پین 2 و 3 (قرمز و سبز) پریز تلفن بسته می شود. سیم بندی داخلی های دیجیتال مانند KX-T7665 و KX-T333 و غیره برای اتصال به دستگاه سانترال به این شکل انجام می پذیرد.


خواندن 17271 دفعه

HEADER 

#
elyar 06 تیر 1395
سلام
ببخشید برای اتصال خط اینترنت به مودم و استفاده از سیم تلفن دارای سوکت معمولی 4 پین آیا 2 سیم و یا 4 سیم بودن کابل تفاوتی در قضیه داره؟
ممنونم
#
کیمیا ارتباط 06 تیر 1395
سلام
خیر یک زوج سیم شامل دو رشته سیم برای اتصال به اسپیلتر یا مودم به صورت مستقیم کفایت می کند.
#
محمد 30 مهر 1395
سلام
ببخشید پریز سوکتی تلفن خانه ما 4پین هستش اما مابقی سوکت سیمامون 2پین هستش این قضیه میتونه باعث بشه که سرعت اینترنت کم بشه؟
با تشکر منتظر جواب شما هستم
#
کیمیا ارتباط 30 مهر 1395
سلام
خیر ارتباطی نداره. تلفن های معمولی که در خانه استفاده می شوند و مودم اینترنت تنها از دو پین وسطی پریز تلفن استفاده می کنند. نویز موجود بر روی خطوط و سرویس دهند شما می توانند از عوامل کاهش سرعت اینترنت نسبت به سرعت سرویس برای شما باشد
#
حسین 06 آبان 1395
با سلام.
سانترال 824 tes چند تلفن T7730 و چند تلفن معمولی ساپورت میکنه و تنظیم هر داخلی برای این تلفن ها چگونه انجام میشه ؟یعنی چطوری میشه هر داخلی دلخواهی رو تنظیم کرد که با مدیریتی کار کنه و دیگران با معمولی؟
#
کیمیا ارتباط 08 آبان 1395
سلام
ظرفیت اولیه 8 داخلی می باشد و تفاوتی بین داخلی ها نیست. داخلی هایی که میخواهید گوشی مدیریتی متصل نمایید دو زوج سیم و داخلی های دیگر را یک زوج سیم در نظر بگیرید.
#
مرتضی 11 آبان 1395
با سلام
من یک سیستم سانترال راه اندازی کردم مشکلی که داره اینکه با کلید 9 داخلی های که با یک سیم تک زوج به سانترال وصل هستند خط شهری رو آزاد نمی کنه و داخلی هایی که با سیم 2 زوج وصل هستش با کلید 9 آزاد می کنه
#
کیمیا ارتباط 12 آبان 1395
سلام
آزاد کردن خط ارتباطی به نوع داخلی ندارد باید در تنظیمات برنامه دستگاه دسترسی را برای داخلی های مورد نظر فعال کنید.
#
ابوالفضل 05 آذر 1395
سلام در مجتمع آپارتمانی چگونه سیم تلفن واحد را وصل کنیم
#
كيميا ارتباط 06 آذر 1395
سلام
ابتدا بايد كابل واحد خود را در ورودي ساختمان پيدا كنيد، براي اين كار مي تونيد از اهم متر در حالت اتصال كوتاه استفاده كنيد. بعد زوج سيم مخابرات را به كابل واحد خود متصل كنيد.
#
سجاد 13 آذر 1395
سلام ببخشید سیمی ک از مخابرات برا ما کشیدن سه تا مشکی چسبیده به همه الان من نمیدونم سیم تلفونو چطورب بهش وصل کنم ک نتم کار کنه یا مثلا اگه بخام مودمو سر خط تست کنم نمیدونم سیمارو چطور ل اون سه تا سیم مشکی وصل کنم لطفا کمکم کنین
#
کیمیا ارتباط 14 آذر 1395
سلام
هر خط تلفن دارای یک زوج سیم هست شما باید زوج سیم مربوط به خط خود را بیابید. حالا ممکن هست رنگ بندی در یک ساختمان رعات نشده باشد ولی حتما هز خط تلفن از دو رشته سیم تشکیل شده است که در صورتی که وصل باشد با اتصال تلفن وصل شود.
#
وحید 13 آذر 1395
سلام
آیا امکان یک خط شهری و یک خط داخلی به یک گوشی تلفن به صورت همزمان وجود دارد و اگر دارد چطوری؟ (دستگاه فکس برادر مدل 1020e)
#
کیمیا ارتباط 14 آذر 1395
سلام
اگر گوشی تلفن دو خط داشته باشید و داخلی سانترال هم آنالوگ باشد بله می توانید.
#
مجتبی زارعی 23 آذر 1395
سلام...ممنونم اگه جواب بدین....برق ما همراه تلفن سیم کشی شده بود و برق جریان کشیده بود سیم تلفن سوخته بود.ما از نوع تلفن سیم کشی کردیم که فقط از تو تا سیم استفاده کردیم از اون چهارتا.الان نتمون ضعیف شده سرویس دهنده میگه از سیمکشیتونه به نظر شما چی شده....ایا سیم ها با رنگهای متفاوت در سرعت نت اثر دارن؟
#
کیمیا ارتباط 24 آذر 1395
سلام
قسمت اول سوالتون رو متوجه نشدم
در مورد قسمت آخر سوالتون خیر رنگ بندی تاثیری نداره مهم هست که جای دیگه از این سیم استفاده نشده باشه.
#
سجاد 10 دی 1395
سلام
تلفن ما بعد از نقاشی ساختمان قطع شده تلفن تا ساختمان آمده اما با شماره گیری تلفن بوق نداره با اتصال یکی از سیمها به دست و ایستادن روی کف سنگ اتاق تلفن زنگ میخوره لطفا راهنمایی کنید مرسی
#
کیمیا ارتباط 18 دی 1395
سلام
شما باید از کابل ورودی تا پریز تلفن را با اهم متر بیزر بگیرید و از اتصال کوتاه در مسیر یا انتخاب زوج مناسب اطمینان حاصل کنید.
#
محمد 14 دی 1395
سلام
توی اپارتمان مخابرات برام ی خط از بیرون گرفته که 3تا سیم داره(سفید سبز و قهوه ای مایل به قرمز)
و کابل کشی ساختمان هم سه سیم هست(سفید و آبی و سبز)
میشه بگید کدوما رو باید به هم وصصل کنم؟ طرف از مخابرات میگه 20 تومن بده انجام میدم. تاز 200 تومن دادم خط گرفتم:(
#
کیمیا ارتباط 18 دی 1395
سلام
به سوالات کاربرانی که از آدرس ایمیل نا معتبر استفاده میکنند پاسخ داده نمی شود
#
رسول 29 دی 1395
سلام من میخواستم سیم کشی تلفن که میخوام سانترال بشه برای دفتر انجام بدم ایا باید تمام خط پریزها به داخل باکس تقسیم برن یا مثل حالت نرمال خانگی پریز ب پریز ارتباطی بگیرم
#
کیمیا ارتباط 01 بهمن 1395
سلام
باید در هر قسمتی که میخواهید یک داخلی سانترال قرار بگیرد بسته به نوع داخلی که گوشی معمولی یا هایبرید می باشد یک یا دو زوج تا دستگاه سانترال بکشید.

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

شرکت کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، مجتمع میلاد، ساختمان 3، واحد 13

تلفن :  22446068-021 خط ویژه

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

همراه : 09022446068

بالا