برای آزاد نمودن خط شهری در الستیکس دو روش وجود دارد. در صورتیکه می خواهیم بدون تنظیمات اضافی و به سرعت با شماره گیری یک عدد دسترسی به خط شهری داشته باشیم و یا به عبارتی یک خط شهری را آزاد کنیم، می توانیم از داخلی zap استفاده نماییم. اما روش دوم که روش اصولی تر و با قابلیت های کنترلی و مدیریتی بیشتری می باشد، استفاده از outbound route می باشد.

با توجه به آنکه تنظیمات مربوط به دسترسی به خطوط شهری در مطلب تماس خروجی الستیکس به صورت کامل توضیح داده شده است، در این بخش به روش دسترسی سریع به خط شهری برای دوستانی که می خواهند بدون فوت وقت یک خط را آزاد کنند بسنده می کنیم و علاقه مندان به توضیحات بیشتر را به مطلب ذکر شده ارجاع می دهیم.

4 گام برای آزاد کردن خط شهری

1. رفتن به مسیر PBX->EXTENSION->GENERIC ZAP DIVICE

2. تنظیم شماره آزاد کننده خط USER EXTENSION

3. تنظیم نام DISPLAY NAME

4. تنظیم شماره پورت شهری CHANNEL 

توضیحات

برای دسترسی سریع به خط آزاد شهری اول از همه به مسیر تعرف داخلی ها یعنی تب pbx رفته و سپس وارد بخش extension می شویم. حال باید یک داخلی zap ایجاد نماییم. پس در بخش device از منوی کشویی گزینه generic zap device را انتخاب نموده و بعد submit میکنیم. اکنون باید در بخش user extension یک عدد وارد کنیم. این عدد همان عددی خواهد بود که با شماره گیری آن می خواهیم صدای بوق آزاد شهری را بشنویم به طور مثال می توانیم عدد "9" را قرار دهیم. حالا در بخش display name نام داخلی را وارد می کنیم. این گزینه می تواند هر چیزی به دلخواه ما باشد، در اصل ما برای این داخلی یک نام انتخاب می کنیم. نهایتا در بخش channel شماره کانالی که خط شهری به آن متصل هست را وارد می نماییم. به طور مثال این عدد 1،2،3 یا هر ورودی دیگر fxo کارت می تواند باشد. حالا با submit نمودن کار ما در این بخش به پایان می رسد و ما به راحتی با شماره گیری عددی که وارد کردیم می توانیم خط شهری را آزاد نماییم.

در صورتی که شماره مربوط به کانال خط شهری را نمی دانید می توانید با ابزار winscp به محیط دایرکتوری رفته و در مسیر etc/asterisk در فایل chan_dahdi.conf شماره کانال های خطوط شهری را مشاهده نمایید.

 

خواندن 5186 دفعه

HEADER 

#
مهندس امین کاشانی اصل 15 خرداد 1395
باسلام و عرض ادب
چطوری میشه وقتی کسی زنگ میزنه به سیستم الاستیک در قسمت Operator Panel شماره کاربر در dahdi بیافته و چطوری میشه وقتی کاربر تلفنش رو قطع کرد سیستم الاستیک خودکار قطع کنه . مال من الان وقتی کاربر گوشی رو قطع کرده سیستم تلفن رو قطع نمیکنه مشغول میشه
#
کیمیا ارتباط 15 خرداد 1395
مشکل قطع نشدن خط شهری در الستیکس

سلام
برای قطع شدن خط شهری در فایل Chan_dahdi کاراکتر سیمیکالون را از ابتدای دو پارامتر busucount و busy detect حذف کنید. سوالات را در صفحات مربوطه مطرح کنید و اگر صفحه مناسبی برای آن پیدا نمی کنید در بخش آموزش تصویری نصب و راه اندازی مطرح کنید. همچنین شما بهتر است در دوره آموزشی شرکت کنید تا در راه اندازی، تنظیمات و کاربری سیستم موفق باشید.
#
مهدی 13 اسفند 1395
مشکل قطع نشدن خط شهری در الستیکس
وقتی که گت وی داریم
سلام
اسلام و عرض ادب
چطوری میشه وقتی کسی تماس میگیره با خط شهری بعداز برقراری ارتباط با گیت وی چطوری میشه وقتی کاربر تلفنش رو قطع کرد سیستم الاستیک خودکار قطع کنه . وقتی کاربر گوشی رو قطع کرده سیستم تلفن رو قطع نمیکنه مشغول هستش خط
#
کیمیا ارتباط 14 اسفند 1395
سلام
گیتوی های VOIP دارای بخشی به عنوان BUSU TONE هستند که در صورت تنظیم و تطبیق با خط شهری که به آن متصل شده است قطع شدن تماس را متوجه و خط را آزاد خواهند کرد. بر اساس مدل و برندی که از اون استفاده میکنید این تنظیمات در بخش متفاوتی می باشد.
موفق باشید
#
علی 14 اسفند 1396
سلام
آموزش مربوط به کدام نسخه الستیکس هست
#
کیمیا ارتباط 15 اسفند 1396
سلام
نسخه 2.4.0 می باشد.

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، پلاک 24 (مجتمع میلاد)، ورودی 3، واحد 3

تلفن : 22446068 -021 خط ویژه

09022446068 و 22451821

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22451821
بالا