پهنای باند مورد نیاز برای تماس اینترنتی (VOIP) چقدر هست؟ روش محاسبه پهنای باند مورد نیاز و ترافیک مصرفی انتقال خط تلفن از طریق voip یا برقراری تماس اینترنتی به چه شکل می باشد. برای آشنایی با روش محاسبه پهنای باند مورد نیاز VOIP و ترافیک مصرفی در تماس اینترنتی این مطلب را تا انتها بخوانید.

چرا بايد ترافيك تماس را محاسبه كنيم

وقتي ما يك تماس اينترنتي برقرار مي كنيم بسته هاي تماس از طريق شبكه از مبدا تا مقصد تماس منتقل مي شوند. پس متناسب با حجم اين بسته ها و تعداد آن ها كه در يك لحظه از گره اي در شبكه عبور ميكند، بايد پهناي باند مناسبي وجود داشته باشد. اگر اين پهناي باند از ترافيك صوتي كه در لحظه منتقل مي شود كمتر باشد، طبيعتا صدا دچار اختلال مي شود.

براي نمونه وقتي با اپليكيشن هايي كه كار انتقال صدا از طريق اينترنت را انجام ميدهند مانند وايبر يا واتساپ تماس تلفني برقرار ميكنيم. گاهي تاخير صدا يا قطعي صدا را تجربه كرديم دليل مشخص اين مشكل عدم وجود پهناي باند مناسب در مبدا يا مقصد و يا مسير تماس مي باشد.

 

 

وضعيت ترافيك در شبكه داخلي 

در شبكه داخلي ما در صورتيكه از سرويس هاي خاص و به صورت همزمان در يك گره استفاده نكنيم عمدتا مشكل پهناي باند را نخواهيم داشت. در شبكه داخلي حداقل پهناي باند متعارف كه كارت هاي شبكه، سوييچ ها و كابل هاي cat5 پشتيباني مي كنند 100 مگابيت بر ثانيه مي باشد و اين نرخ عبور ترافيك در شرايط معمول با استفاده از هر كدكي براي ما مشكلي را به دنبال نخواهد داشت. 

در شبكه داخلي تنها در دو صورت پهناي باند لازم به بررسي هست. اول زماني كه تعداد تماس همزمان زيادي را از يك نقطه ميخواهيم عبور دهيم و دوم زماني كه مي خواهيم از بستر wifi براي تماس تعدادي از داخلي ها استفاده نماييم كه در اين شرايط محاسبه پهناي باند اشغالي و نرخ واقعي پهناي باند قابل استفاده بسيار مهم خواهد بود.

 

مديريت ترافيك خروجي روي سرويس ها

در زمانيكه از اينترنت يا بستر شبكه با پهناي باند محدود براي ارتباط بين دو نقطه استفاده مي كنيم يكي از راهكارهاي استفاده بهينه از پهناي باند طبقه بندي سرويس هارو اولويت بندي پروتكل ها در استفاده از پهني باند مي باشد.

براي اينكار نيازمند سوييچ هاي مديريتي و روترها هستيم تا با اولويت بندي سرويس ها، بسته هاي voip را در اولويت نسبت به ديگر داده ها قرار دهيم تا سوييچ ها و روترها در زمان مكالمه ابتدا ترافبيك مورد نياز تماس را رزرو نمايند و الباقي پهناي باند را در اختيار سرويس هاي ديگر قرار دهند.

 

چه عواملي در ترافيك تماس موثر است

بعد از بحث در مورد پهناي باند و تاثير ترافيك هاي ديگر وقت آن رسيده به خود بسته هاي صوت بپردازيم. عامل اصلي موثر در اندازه و حجم بسته هاي صوتي كدك هاي فشرده سازي مي باشند. همانطور كه مشخص هست هر كدك بر اساس استانداردهايي كه دارد بسته ها را تا حد مشخصي فشرده مي سازد. هر چقدر اين فشرده سازي بيشتر صورت پذيرد، پهناي باند كمتري براي انتقال بسته ها مورد نياز مي باشد.

البته بايد دقت داشته باشيم كه با افزايش فشرده سازي و كاهش ترافيك در عمل بار پردازنده ها افزايش ميابد. در هر صورت كدك هاي متفاوت پردازش هاي متفاوتي را به مركزتلفن تحميل ميكنند و خروجي هاي متفاوتي از نظر حجم بسته ها در اختيار ما قرار مي دهند.

كدك هاي متداولي كه در سيستم تلفني محبوب استريسك براي فشرده سازي صدا استفاده مي شوند، كدك هايي نظير، G711، G723 ، GSM، G729 و غيره ..... مي باشند. كه در زير به پهناي باند اشغالي تعدادي از كدك هاي متداول مي پردازيم.

 

codec

name

bandwidth (incl. overhead)

bandwidth for 5 concurrent calls

quality

G.711 a/u-law

PCM

80 kBit/s

512 kBit/s

ISDN

G.729

CSA-CELP

32 kbit/s

200 kBit/s

good

iLBC

iLBC

32 kBit/s

200 kBit/s

good

G.723.1

MP-MLQ

21 kbit/s

110 kBit/s

average

G.723

A-CELP

15 kbit/s

80 kBit/s

average

GSM fullrate

GSM

13 kBit/s

80 kBit/s

average 

G.726

AD-PCM

55 kbit/s

386 kBit/s

GSM

SpeeX

SpeeX

4 - 15 kBit/s

25 - 80kBit/s

variable

این جدول از سایت kerio.com نقل شده است.
برای محاسبه پهنای باند مورد نیاز مکالمات می توانید به اینجا مراجعه نمایید و با درج تعداد تماس و نوع کدکی که استفاده می نمایید پهنای باند مورد نیاز را بدست آورید.
برای برآورد پهنای باند مصرفی ابتدا نوع کدک های ورودی و خروجی را بر انتخاب و سپس پروتکل را انتخاب و نهایتا تعداد تماسی که به صورت همزمان خواهیم داشت را مطابق شکل زیر وارد می نماییم.
bandwith calculating
برای نمونه ما کدک g729a را در مبدا و مقصد انتخاب کردیم و پروتکل ارتباطی ما sip می باشد. تعداد تماس همزمان را هم 3تماس قرار دادیم. همانطور که مشاهده می نمایید جمع پهنای باند مصرفی 141.76kbps می باشد.
در بسیاری موارد ما قصد انتقال خط تلفن از نقطه ای به نقطه ایی دیگر را داریم و برای پایدارای بستر ارتباطی علاقه مند به استفاده از سرویس اینترانت هستیم، طبیعتا به واسطه هزینه نسبتا بالاتر سرویس های اینترانت از اینترنت علاقه مندیم حداقل سرویس مورد نیاز را تهیه نماییم. در ادامه و در جدول زیر پهنای باند چند نمونه تماس voip تحت پروتکل sip با دو کدک G.711 و G729 را برای 2 تا 10 تماس همزمان را مقایسه میکنیم و تقریبی از هزینه های اینترانت برای زمانی که نقاط در یک شهر و یا دو شهر یا استان متفاوت می باشد را بر اساس تعرفه اعلامی شرکت مخابرات اعلام می نماییم.

تعرفه اینترانت بین استانی هر اتصال

تعرفه اینترانت شهری هر اتصال پهنای باند مورد نیاز نوع کدک تعداد تماس همزمان sip
320 هزار تومان  140 هزار تومان  318.5Kbps  G.711   2تماس  
120 هزار تومان  53 هزار تومان  94.5Kbps  G.729 
480 هزار تومان  210 هزار تومان  637Kbps  G.711  4تماس  
200 هزار تومان  88 هزار تومان  189Kbps  G.729 
800 هزار تومان  350 هزار تومان  1.24Mbps  G.711  8تماس  
320 هزار تومان  140 هزار تومان  378Kbps  G.729 
800 هزار تومان  350 هزار تومان  1.56Mbps  G.711  10تماس  
320 هزار تومان  140 هزار تومان  472.5Kbps  G.729 


قیمت های مطرح شده قابل استناد نمی باشد و ممکن است تعرفه سرویس ها توسط مخابرات تغییر یابد. به همین جهت در زمان نیاز به تهیه سرویس مورد نظر تعرفه و یا شرایط سرویس را از سایت شرکت مخابرات استان تهران و یا ساختمان شاهد مورد بررسی و استعلام قرار دهید.
سوالات متداول

 سوال1- چگونه ترافیک voip را برای یک زمان مشخص محاسبه کنیم و یا به عبارت دیگر سرویس اینترنت با چه حجمی برای voip مناسب می باشد.

 جواب1- با روش گفته شده در بالا پهنای باند استفاده شده بر اساس پروتکل، کدک و تعداد تماس هزمان به کار گرفته شده را بدست می آوریم و سپس با ضرب در طول زمان مکالمه متداول در روز، ترافیک مورد نیاز را بدست می آوریم. به طور مثال برای شرایط زیر ترافیک مصرفی به این شکل محاسبه می گردد.

 

پروتکل = sip و کدک = g729a و تماس همزمان = 2call و طول مکالمه = 2ساعت

پهنای باند محاسبه شده بر اساس دستور العمل = 94.5Kbps

 

هر ساعت = 3600ثانیه  ===>   دو ساعت = 7200ثانیه

زمان به ثانیه * پهنای باند محاسبه شده = ترافیک تماس

94.5 * 7200 = 680400 کیلوبیت بر ثانیه

                     648 مگابیت بیت بر ثانیه Mbps

                     72 مگابایت بر ثانیه MBps

یعنی ما روزانه با شرایط بالا برای 2تماس voip همزمان به مدت 2ساعت 72MBps ترافیک مصرف می کنیم.

 

 

 

خواندن 4801 دفعه
برچسب‌ها

HEADER 

#
مصطفی 06 آبان 1394
در بخشی از مطلب به اولویت بندی ترافیک voip نسبت به ترافیک های دیگر اشاره شده است ولی توضیحی وجود نداره که چطور میشه این کار را انجام داد.
#
admin 11 آبان 1394
با سلام
این بحث مربوط به تنظیمات و کلاس بندی های سوییچ و روتر می باشد. متناسب با مدل روتر می توانید تنظیمات مربوط به QOS را بیابید و در آنجا با اولویت بندی ترافیک پروتکل های voip پهنای باند را در اختیار تماس های تلفنی قرار دهید

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، پلاک 22 (مجتمع میلاد)، ورودی 1، واحد 16

تلفن : 02122446068 خط ویژه

موبایل : 09022446068 

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22451821
بالا