برای راه اندازی سیستم تلفنی بی سیم یا همان سانترال بیسیم دو روش اصلی وجود دارد که هر کدام هم با دو سیستم سانترال معمولی و مرکز تلفن ip قابل انجام می باشد. ما می توانیم برای استفاد ه از داخلی های بی سیم برای زمانی که میخواهیم کابل کشی در مجموعه انجام نشود هم از تلفن های بی سیم ساده به عنوان داخلی استفاده کنیم و هم از آنتن و تلفن های بی سیم دکت تفاوت های عمده این دو سیستم در فضای تحت پوشش، جای قرار گیری شارژ تلفن و قیمت می باشد که در هر یک به صورت مجزا بررسی می کنیم.

سانترال بی سیم پاناسونیک و voip با تلفن Dect دکت و معمولی

ابتدا به روش کم هطینه تر یعنی استفاده از دستگاه سانترال یا مرکز تلفن ip با تلفن های بی سیم ساده می پردازیم و مزایا و معایب این روش را مور بررسی قرار می دهیم.

سانترال بیسیم با تلفن بی سیم معمولی

برای استفاده از این روش یک دستگاه سانترال متناسب با نیاز خود انتخاب می کنیم. برای نمونه یک سانترال 3 به 8 پاناسونیک می تواند انتخاب مناسبی برای شرکت هایی باشد که دارای 3 خط ورودی یا کمتر هستند و حداکثر 8 خط داخلی دارند. این دستگاه را با اتصال داخلی های تلفن بیسیم معمولی مانند TG1311 می توان مورد استفاده قرار داد. یا به طور مثال یک مرکز تلفن ip مانند UCM6104 گرند استریم را می توان با استفاده از 2 پورت FXS تعبیه شده روی آن به تلفن های بی سیم معمولی متصل نمود و بتوان از داخلی سانترال بدون سیم استفاده نمود.

های این روش از نظر هزینه بسیار ارزان قیمت می باشد و بدون نیاز به تجهیزات خاصی با تلفن هایی که از 70 یا 80 هار تومان شروع قیمت آن ها هست می توان مورد استفاده قرار داد. نقطه ضعف این روش در این هست که پایه شارژی تلفن که سیم داخلی به آن متصل می باشد باید در کنار سانترال قرار بگیرد یا هر جایی که مد نظر داریم آن را قرار دهیم باید سیم تلفن را تا آن نقطه انتقال دهیم. یا از نظر بعد فضای پوشش دهی تلفن های بی سیم از 50 متر در فضای بسته و از 300 متر در فضای باز نمی تواند فراتر برود. به همین جهت این روش برای فضاهای کوچک و جاهایی که میخواهند از تلفن داخلی بیسیم استفاده کنند و با سیم کشی تلفن تا میز کار کامند مشکلی ندارند گزینه مناسبی خواهد بود. یا برای کارگاه ها که پرسنل می توانند تلفن ها را در بخشی از کارگاه در زمان شارژ قرار دهند و در زمان نیاز تلفن مربوطه را بردارند.

استفاده از تلفن های دکت روی سانترال یا مرکز تلفن ip

در این روش اگر می خواهیم از دستگاه سانترال پاناسونیک استفاده کنیم باید از سانترال های دیجیتال به بالا استفاده کنیم و با تهیه یک آنتن دکت مانند TDA0155 یا TDA0158 استفاده نمود و از طریق داخلی های دیجیتال این آنتن های دکت را به سانترال متصل کرده و با استفاده از تلفن های دکت مانند TCA285 یا دیگر هندست های دکت پاناسونیک با آنتن ارتباط برقرار نمود. یا برای راه اندازی این سولوشن با سرور voip می توان بعد از راه اندازی سرور voip الستیکس یا دیگر سرور های voip آنتن های دکت ip که به IP Dect مشهور هستند و بر اساس مدل شان از چندین هندست پشتیبانی می کنند، استفاده نمود. در این روش آنتن دکت بر اساس ظرفیت داخلی که دارد روی سرور voip داخلی های آن رجیستر می شوند و از طرفی داخلی مورد نظر را از طریق آنتن به یکی از هندست ها اختصاص می دهیم.

این روش از نظر سولوشن بی سیم بسیار حرفه ای تر از روش قبل می باشد و قابلیت توسعه فضای پوشش دهی به آنتن به فضاهای بزرگتر با افزایش آنتن یا ریپیتر وجود دارد. قابلیت hand over باعث می شود کاربران بدون آنکه تماس تلفنی شان قطع شود از محیط پوشش دهی یک آنتن بتوانند به محیط پوشش دهی آنتن های دیگر بروند. 

افزایش برد آنتن دهی با افزایش آنتن ها و همچنین مستقل بودن شارژر هندست یا گوشی بی سیم از سیم تلفن از ویژگی های این روش می باشد. طبیعتا از نظر قیمت این روش پر هزینه تر و گران تر از روش قبل می باشد و به همین جهت شرکت هایی که نمی خواهند سیم کشی را به هر شکلی داشته باشند یا نیاز دارند فضای پوشش دهی بزرگتری داشته باشند از این روش استفاده می کنند و یا از تلفن های ip بدون سیم رومیزی استفاده می کنند که از طریق ارتباط با wifi به مرکز تلفن ip متصل می شوند. الته راهکار دکت بواسطه پهنای باند اشتراکی wifi از پایایی بیشتر و هزینه کمتری برخوردار است.

خواندن 3739 دفعه

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، پلاک 24 (مجتمع میلاد)، ورودی 3، واحد 3

تلفن : 22446068 -021 خط ویژه

09022446068 و 22451821

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22451821
بالا