کابل های مخابراتی با توجه به گستردگی ارتباطات تلفنی سالهاست که در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند و کاربران در زندگی روزمره با این کابل ها و سیم های تلفن با یکدیگر در ارتباط هستند. چه مشترکین تلفن ثابت در منازل و چه داخلی های یک شرکت یا یک سازمان همگی از کابل های مخابراتی برای تماس های تلفنی استفاده می نمایند. این کابلها از نظر سطح مقطع، نوع کاربری، میزان مقاومت در برابر نویز در طبقه بندی های مختلفی قرار می گیرند. در این بخش کابل های مخابراتی و تلفنی را از نظر رنگ بندی، تعداد زوج، نوع کاربری، سطح مقطع و مسایلی از این دست مورد بررسی و واکاوای قرار می دهیم.

   مشاهده لیست قیمت و خرید سیم و کابل

رنگ بندی کابل های مخابراتی

کابل های مخابارتی دارای دو دسته رنگ اصلی و فرعی می باشند. رنگ های اصلی به ترتیب سفید، قرمز، مشکی، زرد و بنفش هستند و رنگ های فرعی به ترتیب آبی، نارنجی، سبز، قهوه ای و طوسی هستند. کلیه کابل های مخابراتی از ترکیب رنگ های اصلی با رنگ های فرعی بدست می آیند. به این ترتیب که یک رنگ اصلی با 5رنگ فرعی، پنج زوج را تشکیل می دهد و نهایتا از این ترکیب رنگ های اصلی و فرعی بیست و پنج زوج تشکیل می شود. برای روشن شدن بحث به شکل زیر توجه نمایید.

Color telecommunication cable

حال شاید این سوال پیش آید که کابل هایی با تعداد زوجی بیش از 25زوج چگونه رنگ بندی می شوند. همانطور که گفته شد همه ی کابل ها از همین رنگ ها تولید می شوند به این ترتیب که پس از دسته شدن بیست و پنج زوج اول دور آن یک نوار پیچیده می شود که با همین رنگ ها دسته بندی 25زوج اول و دوم و الی آخر مشخص می شود. ترتیب رنگ بندی یک دسته بیستو پنج زوج را در جدول زیر مشاهده نمایید.

    شماره زوج

 

رنگ زوج

 

    زوج اول سفید آبی
    زوج دوم سفید نارنجی
    زوج سوم سفید سبز
    زوج چهارم سفید قهوه ای
    زوج پنجم سفید طوسی
    زوج ششم قرمز آبی
    زوج هفتم قرمز نارنجی
    زوج هشتم قرمز سبز
    زوج نهم قرمز قهوه ای
    زوج دهم قرمز طوسی
    زوج یازدهم مشکی آبی
    زوج دوازدهم مشکی نارنجی
    زوج سیزدهم مشکی سبز
    زوج چهاردهم مشکی قهوه ای
    زوج پانزدهم مشکی طوسی
    زوج شانزذهم زرد آبی
    زوج هفدهم زرد نارنجی
    زوج هجدهم زرد سبز
    زوج نوزدهم زرد قهوه ای
    زوج بیستم زرد طوسی
    زوج بیست و یکم بنفش آبی
    زوج بیست و دوم بنفش نارنجی
    زوج بیست و سوم بنفش سبز
    زوج بیست و چهارم بنفش قهوه ای
    زوج بیست و پنجم بنفش طوسی

نوع کاربری کابل مخابراتی

کابل های مخابراتی دارای دو نوع عمده کاربری کابل های هوایی و کابل های زمینی می باشند. کابل های هوایی دارای روکش مستحکم جهت مقاوم سازی کابل در برابر بارندگی و نور خورشید می باشند. این کابل ها به صورت متداول به رنگ مشکی هستند و به واسطه روکش مقاوم، قابلیت خمش کمی دارند و شکننده تر می باشند. کابل های زمینی که دارای رنگ طوسی هستند از نظر انعطاف پذیری در شرایط بهتری هستند و در محیط داخلی ساختمان کاربرد دارند و در صورتی که به صورت outdoor استفاده شوند معمولا داخل لوله استفاده می شوند.

تعداد زوج کابل های مخابراتی

کابل های مخابراتی در تعداد زوج های مختلف تولید می شوند. سیم تلفن تک زوج با عنوان سیم رانژه شناخته می شود که بیشتر برای ارتباط برقرار کردن (بخت زدن) بین پورت های ترمینال های کروز استفاده می شود. سیم تلفن دو زوج بیشتر برای ارتباط گوشی های تلفن با پریز تلفن مورد استفاده قرار می گیرند. تقسیم بندی کابل های مخابراتی از نظر تعداد زوج مطابق ذیل می باشد.

کابل دو زوج
کابل چهار زوج
کابل شش زوج
کابل ده زوج
کابل پانزده زوج
کابل بیست زوج
کابل بیست و پنج زوج
کابل سی و دو زوج
کابل پنجاه زوج
کابل صد زوج
کابل دویست زوج

معمولا برای ظرفیت های بیشتر از فیبر نوری استفاده می شود و فیبر نوری در مقصد به دستگاه pnu متصل شده و خروجی های زوج سیم آنالوگ از دستگاه pnu توزیع می شوند.

سطح مقطع کابل های مخابراتی

کابل های مخابراتی دارای قطر های متفاوتی در مغزی مسی هستند. قطر مغزی ها به صورت متداول 0.4 میلیمتر، 0.5 میلیمتر و 0.6 میلیمتر می باشند که در بازار به صفر چهار، صفر پنج و صفر شش شناخته می شوند.


خواندن 25924 دفعه

HEADER 

#
رضا خداپرست 04 بهمن 1394
میشه رنگبندی کابل مشترک dslam wri 32 port an2100-03a رو بهم بگید؟
رنگهای موجود سفید-آبی و...... در ادامه سفید-سفیدآبی
سفید-سفیدآبی پورت پنجه ؟
#
کیمیا ارتباط 04 بهمن 1394
با درود
با کابل dslam آشنایی ندارم و اگر دارای ترتیب خاصی هست باید به manual دستگاه و پورت مربوطه مراجعه بشه
اما اگر از استاندارد کابل های مخابراتی استفاده شده باشه رنگ بندی آن بر اساس رنگ بندی مندرج در متن می باشد. و بعد از زوج بیست و پنجم مجددا از اول رنگ بندی شروع می شود. معمولا هر بیست و پنج زوج را در یک نوار مجزا قرار می دهند.
اگر نیاز بود بفرمایی مدل دستگاه رو تا manual مربوطه رو براتون بررسی کنم
#
بهروز صادقی 08 خرداد 1395
با سلام
میخاستم طریقه ی رانژه کردن و بستن پست کروز رو بدونم. در واقع به صورت اصولی آموزش ببینم.ممنونم
#
کیمیا ارتباط 08 خرداد 1395
رانژه کردن سیم تلفن در پست مخابراتی

با سلام
برای رانژه کردن کابل های داخلی و شهری kx-tes 824 با فرض استفاده فول شما به دو روش می تونید آرایش پست را انجام دهید
1. با یک پست 100 زوج و 6 شاخه ترمینال که روی آن قرار می دهید.
روی ترمینال اول کابلی که از سمت خطوط شهری مخابارت آمده را از بالا کروز می کنید و از پایین ترمینال اول کابلی را برای ورودی co های سانترال می برید. وقتی از بالا و پایین یک کروز استفاده می کنید نیازی به رانژه نمی باشد.
بعد داخلی ها را به ترتیب از ترمینال دوم شروع می کنید در نظر داشته باشید با همه داخلی ها و یا آن هایی که تلفن مدیریتی استفاده می کنند را دو زوج روی ترمینال آرایش دهید یعنی زوج اول برای بوق و زوج دوم برای دیتا. پس از آن از پایین ترمینال کابلی را برای ورود به جک های داخلی دستگاه سانترال کروز کنید.
2. در این روش می توانید با یک پست 200 زوج روی شانه های سمت راست و از بالای ترمینال ها کابل خطوط شهری و داخلی آمده از دستگاه سانترال را آرایش دهید و روی ترمینال های سمت چپ و مجددا از بالا کابل شهری مخابرات و داخلی های داخلی ساختمان را آرایش دهید. حالا در این روش با سیم رانژه شهری یا داخلی مورد نظر را نظیر به نظیر از زیر ترمینال ساختمان به زیر ترمینال دستگاه با سیم رانژه به هم متصل می کنید.
موفق باشید
#
علي 05 دی 1395
سلام
(براي مثال)آيا براي اتصال يك خط تلفن در مغازه اي ك در مركز تجاري قرار دارد بايد از دو سفيد و دو قرمز استفاده شود؟
#
کیمیا ارتباط 05 دی 1395
سلام
خیر هر خط تلفن از یک زوج سیم استفاده میکند.
#
مهدی 23 بهمن 1395
سلام
نحوه مشخص کردن شماره های یه کابل 200زوج به چه صورتی انجام می گیرد
#
کیمیا ارتباط 23 بهمن 1395
سلام
به همین شکل که توضیح داده شده است. کابل 200 زوج شامل 8 دسته کابل 25 زوج می باشد. که هر دسته با یک رنگ مجزا شده است. زوج اول تا زوج بیست و پنجم هر دسته هم مطابق جدولی که در متن هست مشخص می باشد.

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

شرکت کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، مجتمع میلاد، ساختمان 3، واحد 13

تلفن :  22446068-021 خط ویژه

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

همراه : 09022446068

بالا