چرا به آشنایی با رنگ بندی کابل شبکه نیازمندیم. برای برقراری ارتباط شبکه ای بین دو کامپیوتر و یا یک کامپیوتر به سوییچ نیازمند کابل شبکه هستیم. کابل ارتباطی بین دو کامپیتر به کابل کراس معروف می باشد که نحوه بستن این کابل با کابل ارتباطی یک کامپیوتر با سوییچ شبکه متفاوت می باشد. برای برقراری ارتباط شبکه ای، باید یک کابل شبکه متناسب با نیازمان از کتگوری های متنوع انتخاب نموده و کابل مربوطه را برای ارتباط lan کامپیوتر با پورت switch شبکه یا دو lan کامپیوتر با هم، آماده نماییم. برای سوکت زدن کابل های شبکه دو ستاندارد a و b وجود دارد. ما در این مطلب رنگبندی کابل شبکه مربوط به استاندارد متداول، یعنی استاندارد b را آموزش خواهیم داد.

رنگ بندی کابل شبکه برای اتصال کامپیوتر به سوییچ و دو کاامپیوتر به هم

برای آماده کردن کابل شبکه به تجهیزات ذیل نیاز داریم.

1. دو متر کابل شبکه برای نمونه کابل cat5 مدل sftp

2. آچار سوکت زن شبکه

3. سوکت rg54

حالا ابتدا روکش کابل را با سیم لخت کن روی آچار شبکه 3 تا 5 سانتی متر از کابل جدا نموده و شیلد و فویل دور سیم های به هم تابیده شده را با سیم چین کابل قطع می کنیم. اکنون زوج سیم های به هم تابیده را با انگشت شصت و اشاره فرم می دهیم تا صاف شوند. اکنون بر اساس رنگبندی استاندارد b با ترتیب زیر سیم ها را مرتب می کنیم.

 از راست به چپ به ترتیب

رنگبندی کابل شبکه استاندارد B
قهوه ای سفید قهوه ای سبز سفید آبی آبی سفید سبز نارنجی سفید نارنجی

قبلا در مورد رنگ بندی کابل های مخابراتی صحبت کرده ایم. اکنون با رنگ بندی کابل شبکه آشنا شدید، حالا برای سوکت زدن کابل شبکه، پس از مرتب کردن سیم ها 1.5 سانتی متر از ابتدای روکش تا سر سیم ها اندازه می گیریم و الباقی را با سیم چین قطع می کنیم. اکنون باید سیم ها را در سوکت rj45 هدایت کنیم دقت داشته باشید که همیشه خار نگه دارنده سوکت باید به سمت پایین باشد و سیم های در دست ما با این رنگبندی از چپ به راست باشد، حال سیم ها را تا حدی در سوکت وارد می کنیم که سر سیم ها به انتهای سوکت برسد.

 جهت اطمینان خاطر یک مرتبه همه ی سیم ها را چک می کنیم تا به انتهای سوکت شبکه رسیده باشد. اکنون سوکت را در ورودی rj45 آچار سوکت زن وارد نموده و با فشار دو دسته آچار شبکه سوکت را به کابل پرچ می کنیم.کابل شبکه cat5eآچار سوکت زن شبکهسوکت rj45 شبکه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای آماده کردن طرف دوم کابل دو متناسب با نیازتان به یکی از دو شکل زیر عمل نمایید.

آماده نمودن کابل برای ارتباط با سوییچ

اگر می خواهید با این کابل lan کامپیتور را به switch وصل نمایید طرف دوم کابل دقیقا مانند طرف اول سوکت زده می شود. البته اگر طرف دوم کابل قرار است مستقیم به سوییچ وصل نشود و میخواهید به پچپنل و یا کیستون شبکه متصل کنید به مطلب مربوطه مراجعه نمایید.

آماده نمودن کابل برای ارتباط مستقیم دو کامپیوتر (cross)

اگر می خواهید بدون واسطه سوییچ مستقیما دو کامپیوتر را به هم متصل نمایید به ترتیب جای سیم های 1 را با 3 و 2 را با 6 جا به جا نمایید. و رنگبندی جدید شما به شکل زیر خواهد شد.

رنگبندی کابل کراس
قهوه ای سفید قهوه ای نارنجی سفید آبی آبی سفید نارنجی سبز سفید سبز

در حال حاضر شما یک کابل کراس برای ارتباط دو کامپیوتر به هم آماده نموده اید. امیدوارم از این آموزش استفاده نموده باشید. برای اطمینان بیشتر پس از پایان کار می توانید درستی اتصالات خود را با تستر شبکه تست نمایید. 

 

خواندن 1342 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « راه اندازی شبکه

نظر یا پرسش خود را مطرح کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

شرکت کیمیا ارتباط هوشمند با هدف بومی سازی راهکارهای نوین ارتباطی و مخابراتی جهت افزایش کیفیت ارتباطات سازمان ها و مراکز اقتصادی با پشتوانه یک دهه فعالیت های مخابراتی و ارتباطی در سال 1393 پا به عرصه کسب و کار نهاد.

تماس با ما

آدرس : تهران، اقدسیه،  بزرگراه ارتش، نرسیده به مینی سیتی، مجتمع میلاد، ساختمان 3، واحد 13

تلفن :  22446068-021 خط ویژه

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

همراه : 09022446068

بالا